top of page

МИНИМАЛЕН РАЗМЕР НА ОБЕЗЩЕТЕНИЕ ЗА БЕЗРАБОТИЦА ОТ НОИ СЛЕД РАБОТА В ЧУЖБИНА – ПРАВНИ ВЪЗМОЖНОСТИ И ОБЖАЛВАНЕ

В последните години България отбелязва засилена мобилност на работната сила, като хиляди български граждани осъществяват трудова дейност в държави от Европейския съюз (ЕС), Европейското икономическо пространство (ЕИП) и Швейцария. При завръщането си в страната след прекратяване на трудовия договор в чужбина, много от тях подават заявление за парично обезщетение за безработица в НОИ. За съжаление, немалка част от тези лица се сблъскват с административни проблеми, сред които най-често срещан е определянето на минимален размер на обезщетението, независимо от реално получаваните доходи в чужбина.


Настоящата статия разглежда правните основания за възникване на този проблем, възможностите за неговото преодоляване и реда за обжалване на индивидуалния административен акт на НОИ.


hand showing  pennies

Правна рамка на правото на парично обезщетение за безработица


Национално законодателство:

Правото на парично обезщетение за безработица се урежда основно от Кодекса за социално осигуряване (КСО). Съгласно чл. 54а, право на обезщетение имат осигурените лица, придобили осигурителен стаж в рамките на определен срок, които са останали без работа не по своя вина. Размерът и продължителността на обезщетението се определят по реда на чл. 54б КСО, като се взема предвид среднодневният осигурителен доход на лицето за последните 24 месеца преди прекратяване на осигуряването.


Европейско право:

Когато дадено лице е работило в друга държава от ЕС/ЕИП или Швейцария, Регламент (ЕО) № 883/2004 и Регламент (ЕО) № 987/2009 уреждат координацията на социалноосигурителните системи между държавите-членки. Те предвиждат възможност за признаване на осигурителни периоди, придобити в други страни, чрез т.нар. формуляр U1, който служи като удостоверение за периоди на осигуряване и трудова дейност в чужбина.


Защо НОИ определя минимален размер на обезщетението за безработица след работа в чужбина?


НОИ нерядко определя минималното законово обезщетение (например 18.00 лв. на ден към 2025 г.), когато:


Липсват данни в регистрите на НОИ за доходите на лицето от чужбина;

Подаденият формуляр U1 не съдържа конкретни сведения за размера на дохода;

Няма приложени допълнителни доказателства като трудови договори, фишове за заплати, удостоверения от работодателя;

Липсва официален превод и/или легализация на документите от чужд език.

В тези случаи НОИ приема, че не може да определи среднодневния доход, поради което прилага чл. 54б, ал. 7 от КСО, според който се присъжда минималният размер, предвиден за страната.


Какви са правата на лицето и какво може да се направи?

Постановеното решение на НОИ подлежи на обжалване, като лицето има право да търси защита на своите права както по административен, така и по съдебен ред.


Административно обжалване пред НОИ

Съгласно чл. 117 от КСО, в срок от 14 дни от уведомяването, засегнатото лице може да подаде жалба до директора на ТП на НОИ. В нея следва ясно да се посочат причините, поради които се оспорва размера на определеното обезщетение, както и да се представят допълнителни доказателства за осигурителния доход.


Съдебно обжалване

Ако НОИ отхвърли жалбата или не се произнесе в срок, лицето има право да подаде жалба до съответния административен съд, в чийто съдебен район е постоянният му адрес. Жалбата трябва да бъде подадена в 14-дневен срок от получаване на решението на директора на ТП на НОИ.


Съдът извършва проверка относно законосъобразността на издадения административен акт, включително:


Правилно ли е приложен законът;

Има ли достатъчна доказателствена основа за определяне на минимален размер;

Отказал ли е НОИ да събере доказателства, които са били на разположение на заявителя.

 

Какви доказателства се изискват

За да бъде доказан реалният доход в чужбина, може да се използват следните документи:

  • Трудов договор и анекси;

  • Формуляр U1;

  • Удостоверения за брутно възнаграждение от чуждестранен работодател;

  • Разплащателни фишове;

  • Банкови извлечения;

  • Годишни справки за доходи;

  • Данъчни декларации от чужбина;

  • Преводи и легализации на документите.

  • Важно е документите да бъдат официално преведени на български език и, ако е необходимо, заверени по реда на международни договори (напр. Хагска конвенция).


Нашият правен подход и съдебна практика

Адвокатско дружество „Колева и Белова“ има установен опит в областта на социалното право и административното съдопроизводство. Нашият екип извършва:


  • Правна оценка на случая;

  • Изготвяне и подаване на възражения и жалби;

  • Събиране, превод и легализация на чуждестранни документи;

  • Представителство пред НОИ и административни съдилища;

  • Консултиране относно координацията на социалноосигурителни права в рамките на ЕС.


Съдебната практика на административните съдилища в България все повече признава правото на лицата да получат обезщетение, съобразено с техния реален доход, а не формално определен поради липса на информация. При добросъвестно представяне на необходимите документи, шансът за успех в обжалването е реален и значителен.


Неправилното определяне на размера на обезщетението за безработица от НОИ след работа в чужбина е често срещан, но разрешим проблем. Българското и европейското право предоставят на гражданите ефективни механизми за защита, когато се нарушават техни социални права. С правилна юридическа подкрепа, вие можете да защитите своето право на справедливо и законосъобразно обезщетение. При необходимост от съдействиие и съвет, можете да се свържете с Адвокатско дружество „Колева и Белова“ от тук .

bottom of page