top of page

ДОМАШНО НАСИЛИЕ: ЗАЩИТА И ПРАВНА ПОМОЩ

Домашното насилие е сериозно обществено предизвикателство, което нарушава основни човешки права и свободи. То засяга жертвите не само физически, но и психически, емоционално и социално. В отговор на този проблем Законът за защита от домашно насилие (ЗЗДН) в България предлага цялостна система от мерки за подкрепа и закрила.


В тази статия ще разгледаме в детайли какво представлява домашното насилие, кои са правата на пострадалите и какви стъпки могат да предприемат за защита.

Какво представлява домашното насилие?

ръка стинала дървена кукла

Домашното насилие включва различни форми на принудително ограничаване на личните права и свободи. Според чл. 2, ал. 1 от ЗЗДН то обхваща:

  • Физическо насилие – побои, наранявания или всяко физическо посегателство.

  • Сексуално насилие – нежелани сексуални действия или принуда към такива.

  • Психическо насилие – обиди, заплахи, унижение, контрол.

  • Емоционално насилие – манипулация, изолация, заплашително поведение.

  • Икономическо насилие – контрол върху финансовите средства, лишаване от тях.


За домашно насилие се считат не само действията, извършени между съпрузи, но и между лица, които се намират в родствена връзка, които са или са били в семейна връзка или във фактическо съпружеско съжителство или в интимна връзка.


За съжаление нерядко децата стават свидетели на извършеното насилие и в тази връзка е важно да се отбележи, че за психическо и емоционално насилие върху дете се смята и всяко домашно насилие, извършено в негово присъствие.


Право на защита: Кои лица могат да потърсят помощ при домашно насилие?


Правото да подадат молба за защита от домашно насилие имат:


  • пострадалото лице, ако е навършило 14 години или е под пълно или ограничено запрещение.

  • роднини – братя, сестри или лица в родство по права линия.

  • настойници или попечители на пострадалото лице, лицето, на което са възложени грижи за детето, или лицето, на което детето е поверено;

  • Директорът на Дирекция „Социално подпомагане“, когато жертвата е малолетна, непълнолетна, под запрещение или с увреждания.


Как се подава молба за защита?


Молбата за защита от домашно насилие се подава до районния съд, в района на който пострадалото лице фактически пребивава към момента на подаване на молбата.


Срокът за подаване на молбата за защита е до три месеца от акта на домашно насилие, освен ако това е обективно невъзможно, но не по-късно от 6 месеца.


Какви са стъпките?


  1. Молба за защита до съда - необходимо е да се изготви законосъобразна молба, която съдържа ясни данни за насилието и доказателства (например медицински документи или свидетелски показания). В тази връзка е важно да се консултирате с квалифициран адвокат, който да изготви молбата и да защити правата Ви в пълна степен пред съда.


  2. Подаване на молбата – адвокатът подава документите в съда от името на пострадалия.


  3. Заповед за незабавна защита – ако има данни за пряка опасност за живота или здравето на жертвата, районният съд в закрито заседание без призоваване на страните издава заповед за незабавна защита в срок до 24 часа от получаването на молбата. Заповедта за незабавна защита подлежи на незабавно изпълнение. Заповедта за незабавна защита не подлежи на обжалване и има действие до издаването на заповедта за защита или до постановяване на отказа на съда да издаде заповед за защита.


  4. Заповед за защита - В деня на постъпване на молбата съдът насрочва открито съдебно заседание в срок не по-късно от един месец. При уважаване на молбата съдът издава заповед за защита, която има действие за срок от 3 до 18 месеца. Със заповедта за защита съдът налага една или повече мерки за защита. Заповедта за защита подлежи на незабавно изпълнение - т.е. поражда действието си веднага след като бъде издадена, независимо дали решението се обжалва. Органите на полицията следят тя да бъде изпълнена.


Какви са мерките за защита?

съдия удря със съдийски чук

Със заповедта за защита съдът налага една или повече от следните мерки за защита:


  • задължаване на извършителя да се въздържа от извършване на домашно насилие;

  • отстраняване на извършителя от съвместно обитаваното жилище за срок, определен от съда в рамките на от 3 до 18 месеца;

  • забрана на извършителя да приближава пострадалото лице, жилището, местоработата и местата за социални контакти и отдих на пострадалото лице при условия и за срок, определени от съда в рамките на от 3 до 18 месеца;

  • забрана на извършителя да осъществява контакт с пострадалото лице под каквато и да е форма, включително по телефон, чрез електронна или обикновена поща и факс, както и чрез всякакви други средства и системи за комуникация при условия и за срок, определени от съда в рамките на от 3 до 18 месеца;

  • временно определяне местоживеенето на детето при пострадалия родител или при родителя, който не е извършил насилието, при условия и за срок, определени от съда в рамките на от 3 до 18 месеца, ако това не противоречи на интересите на детето;

  • задължаване на извършителя на насилието да посещава специализирани програми за преодоляване на агресията и справяне с гнева;

  • насочване на пострадалите лица към специализирани услуги за защита, помощ и подкрепа или програми за възстановяване;

  • насочване на пострадалите деца към специализирани услуги за защита, помощ и подкрепа на деца, жертви или свидетели на насилие.


Процедурата по ЗЗДН предоставя важни предимства за пострадалите от домашно насилие. Тя осигурява бърза защита, като заповедта за незабавна защита се издава в рамките на 24 часа. Процедурата не изисква доказателства за настъпил вредоносен резултат, а само за извършено насилие, което я прави лесно достъпна за жертвите. Тя е изключително гъвкава и може да се приложи към различни случаи и лица. В допълнение, ако извършителят не изпълни заповедта доброволно, органите на полицията ще съдействат за нейното изпълнение, като гарантират защита на пострадалото лице.


Ако Вие или Ваш близък сте жертва на домашно насилие, не се колебайте да се свържете с Адвокатско дружество „Колева и Белова“. Нашият екип предоставя:

  • Професионална правна помощ – изготвяне на молби, представителство в съда, консултации.

  • Емоционална подкрепа – изслушваме вашите нужди и работим с Вас за намиране на най-доброто решение.

  • Компетентност и опит – експерти сме в областта на правата на пострадалите от домашно насилие.


bottom of page