БРАЧЕН ДОГОВОР - ЗАЩО Е ПОЛЕЗЕН И ИЗГОДЕН?
- адв. Гергана Белова
- 25.11.2024 г.
- време за четене: 5 мин.
Сключването на брачен договор е може би най-икономичният и бърз начин за уреждане на имуществени отношения между бъдещи съпрузи или такива, които вече имат сключен брак. Посредством подписването на брачен договор страните предварително уреждат имуществените си отношения и тези за издръжката, както по време на брака, така и в случай на развод.

Кога може да сключи брачен договор?
Брачният договор може да бъде сключен преди сключването на брак или по време на брака. Ако брачен договор е подписан преди брака и впоследствие такъв не бъде сключен, договорът няма да породи действие.
Брачният договор поражда действие от деня на сключване на брака, а когато е сключен по време на брака от деня на сключването или от друга дата, определена в него.
Лица, които нямат сключен граждански брак, не могат да се позовават на действието на брачен договор.
Какви въпроси могат и какви не могат да се уредят с брачен договор?
Предмет на брачния договор могат да бъдат единствено имуществени отношения.
В чл.38 ал.1 СК са посочени неизчерпателно въпросите, които могат да бъдат предмет на брачния договор:
правата на страните върху имуществото, което се придобива по време на брака;
правата на страните върху притежаваното от тях имущество преди брака;
начините на управление и разпореждане с имуществото, включително и със семейното жилище;
участието на страните в разходите и задълженията;
имуществените последици при развод;
издръжката на съпрузите по време на брака, както и при развод;
издръжката на децата от брака;
други имуществени отношения, доколкото това не противоречи на разпоредбите на този кодекс.
Много често чрез брачен договор страните уреждат помежду си имуществени въпроси по повод недвижими имоти. Например, ако един имот е придобит по възмезден начин по време на брака /чрез покупко-продажба; договор за издръжка и гледане/, този имот става съпружеска имуществена общност и на двамата съпрузи. С брачния договор обаче тази имуществена общност може да бъде прекратена, по съгласие на страните и един от съпрузите да стане изключителен собственик на съответния имот. Това може да стане по възмезден или безвъзмезден начин. Когато става въпрос за възмездно придобиване на дела от имота на другия съпруг, този дял може да бъде изплатен, но може да бъде придобит и чрез договор за издръжка и гледане, например. При безвъзмездното прехвърляне се уговаря дарение на съответната част от имота.
С брачния договор също обикновено се договаря, че имоти или права, придобити на името на единия съпруг, стават негова лична собственост. По този начин във всеки един момент съпрузите могат да решат на чие име да придобият даден имот или това да стане общо и на името и на двамата съпрузи.
С брачният договор страните не могат да уреждат лични отношения. Ето защо в изготвяният между страните брачен договор не могат да намерят място въпросите, касаещи родителски права, режим на лични отношения и местоживеене на децата от брака.
Не могат също така да се правят уговорки в случай на смърт, доколкото за наследяването действат нормите на наследственото право.
По принцип за неуредените от брачния договор имуществени отношения между съпрузите се прилага субсидиарно законовия режим на общност, но е възможно брачният договор изрично да препраща за неуредните въпроси към режима на разделност.
Условия за действителност на брачния договор:
Брачен договор може да бъде сключен от лица, които или вече са съпрузи или възнамеряват да сключат брак. Според българското законодателство това да са мъж и жена;
Дееспособни лица – т.е. пълнолетни лица, които не са поставени под запрещение. Непълнолетните лица – навършили 16г., но ненавършили 18г. могат да сключват брачен договор, при условие че вече са сключили гражданки брак.
Договорът трябва да се сключи лично от страните, които се явяват пред нотариус. Не е възможно сключване на брачен договор чрез пълномощник.
Брачният договор се сключва в писмена форма като е необходима и нотариална заверка на съдържанието и на подписите. Т.е. след като бъде изготвен брачният Ви договор следва да посетите нотариус за заверка на подписите и съдържанието. Брачните договори се регистрират в Регистъра на имуществените отношения на съпрузите към Агенцията по вписванията.
Брачният договор, с който се прехвърля право на собственост или се учредява или прехвърля друго вещно право върху недвижим имот, следва да бъде заверен от нотариуса, в чийто район на действие се намира имотът. Ако имотите са повече от един и се намират в различни райони, нотариалното удостоверяване следва да се извърши от един от компетентните нотариуси, по избор на страните. Тези брачни договори имат прехвърлително действие и подлежат на вписване в имотния регистър, което вписване се осъществява от нотариуса.
Изменение и прекратяване на брачния договор
Брачният договор може да бъде изменян по взаимно съгласие на страните. Споразумението, с което се изменя брачният договор, се сключва в същата форма, както и брачния договор и подлежи на вписване в регистъра на имуществените отношения между съпрузите. Вписването се извършва служебно, след представянето пред длъжностно лице по гражданско състояние за вписване на изменението в акта за брак. Пред длъжностното лице по гражданското състояние в общината, в която е сключен бракът, се представя удостоверение от съответния нотариус относно датата и регистрационния номер на споразумението за изменение на брачния договор. Споразумението за изменение на брачния договор може да бъде сключено и пред различен нотариус от този, пред когото е сключен първоначално брачният договор. Брачният договор може да бъде изменен и преди сключването на брака, и по време на брака.
Брачният договор може да се прекрати по взаимно съгласие на страните. В този случай страните могат да изберат режим на съпружеска имуществена общност, да преминат в режим на разделност или да сключат нов договор. В договора могат да бъдат предвидени и изрични условия или срок при настъпването, на които договорът се прекратява.
Освен това договорът може да бъде прекратен и по съдебен ред. Развалянето може да бъде и частично и има действие само за в бъдеще.
На последно място брачният договор се прекратява с прекратяването на брака, освен клаузите, които уреждат последиците от прекратяването и са предназначени да действат и след него.
Какво е действието на брачния договор, ако при развод, със споразумението за развод са договорени клаузи, различни от тези по брачния договор?
При разлика между клаузите в брачния договор относно правните последици от прекратяването на брака чрез развод и постигнатото между страните споразумение за развод по взаимно съгласие, приложение намира договореното в споразумението за развод.
Брачният договор е полезен способ, чрез който, от една страна имате възможност да регламентирате имуществените си отношения и да избегнете спорове, а от друга - можете да спестите средства от такси и данъци, свързани с прехвърляне на имущество.
Ако се нуждаете от изготвяне на брачен договор или консултация по тази тема Адвокатско дружество "Колева и Белова" може да Ви помогне за постигане на съгласие по спорните въпроси, да изготви брачния договор и да Ви съдейства при изповядването му пред нотариус.