top of page

ШУМЕН КЛИМАТИК НА СЪСЕДИ – КАКВО КАКЗВА ЗАКОНЪТ И КАК ДА ЗАЩИТИТЕ ПРАВАТА СИ?

Адвокатско дружество „Колева и Белова“ често се сблъсква с казуси, свързани с нарушаване на правото на собственост, включително и поради шум и вибрации, причинени от климатични инсталации. Един от често срещаните проблеми, които клиентите ни споделят, е инсталирането на външни тела на климатици в непосредствена близост до прозорците на спални или други обитавани помещения. В подобни ситуации последиците за засегнатите собственици включват не само физически дискомфорт, но и нарушаване на правото им да ползват пълноценно жилището си.

външно тяло на климатик

Какво гласи законът?

Според чл. 50 от Закона за собствеността: „Собственикът на недвижим имот не може да извършва такива действия в своя имот, с които се създават пречки за използването на съседния имот по-големи от обикновените.“

Това означава, че всеки собственик е длъжен да упражнява правата си по начин, който не накърнява прекомерно правата на съседите му. В случай че външните тела на климатици генерират шум, вибрации или течове, които пречат на съседите, последните могат да потърсят защита, включително чрез съд.


Кога шумът е „недопустим“?

Нивата на шума, които могат да бъдат считани за допустими, са уредени в Наредба №6 от 26 юни 2006 г. за показателите за шум в околната среда. Тя определя пределно допустимите нива на проникващ шум в жилищни помещения, както следва:

  • 35 dB(A) през деня;

  • 35 dB(A) през вечерта;

  • 30 dB(A) през нощта.

Шумът от външни тела на климатици често надвишава тези граници, особено когато прозорците са отворени или полуотворени, създавайки значителен дискомфорт и нарушавайки правото на спокойно ползване на имота.


Как се доказва прекомерният шум?

Доказването обикновено се осъществява чрез техническа експертиза, назначена от съда. Вещото лице извършва измервания, които показват дали нивата на шум и вибрации надвишават допустимите стойности, както и дали разположението на климатиците може да бъде променено с цел намаляване на дискомфорта.


Какво може да направите, ако сте засегнати?

Ако шумът от климатици ви пречи да ползвате имота си пълноценно, можете да предприемете следните стъпки:

  1. Обърнете се към институциите – Можете да сезирате общината или регионалната здравна инспекция, които да извършат проверка на място.

  2. Потърсете адвокатска помощ – С помощта на квалифициран адвокат можете да предявите иск пред съда за премахване на климатиците, ако те надвишават допустимите нива на шум и създават прекомерни неудобства.


Правото на собственост включва не само притежанието на недвижимия имот, но и възможността той да бъде ползван спокойно и пълноценно. Ако сте изправени пред подобен проблем, не се колебайте да потърсите юридическа помощ. Адвокатско дружество „Колева и Белова“ е готово да ви съдейства за защита на правата ви.

За повече информация или правна консултация можете да се свържете с нас чрез формата за контакт на сайта или на посочените телефини.

bottom of page